Projekty
- Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II
- Podpora pomáhajúcich profesií 3
- SME NA JEDNEJ LODI - enviroprogram
- VERMI recyklovať nestačí
- Školská včelnica
- Žabie taxi
- Micro Hunters
- Medzinárodný projekt „Education for Tomorrow" (eTOM SK-AT)
- Dopravná výchova na DDI
- Ďalšie projekty školy
- TWINE
- Mládež, únia, vízia budúcnosti – ako súvisia? Town Twinning 2024
Žabie taxi
Žabie TAXI 2025
Od soboty 8. marca prebieha v senickom okrese každoročná záchranná akcia na pomoc migrujúcim obojživelníkom s názvom Žabie TAXI. DO akcie sú zapojené dobrovoľnícke združenia s Cerovej, Prietrže a Sobotišťa po boku žiackych enviro-tímov zo všetkých senických základných škôl. Akcia prebieha formou malých hliadok, ktoré po dobu cca 6 týždňov počas hlavného migračného ťahu raz denne navštívia svoj adoptovaný úsek a podľa inštruktáže od odborníkov z CHKO Záhorie prenesú a zaevidujú žaby a mloky zachytené v zberných nádobách. Je pritom dôležité dodržať niekoľko pravidiel. Členovia žabej hliadky musia mať na sebe reflexné prvky, chránených tvorov (žaby, mloky) sa musia dotýkať predpísaným spôsobom s požitím ochranných rukavíc, úsek musia navštíviť každý deň bez ohľadu na počasie a prenesené tvory musia položiť k vode, nie do vody. Cieľom aktivity je kompenzovať riziko hromadného úhynu živočíchov pod kolesami áut - živočíchov, ktoré sú dôležitým článkom potravinového reťazca a miestnych vodných biotopov. Zo štatistík za uplynulých 5 rokov je pritom paradoxne badať rapídny pokles počtu prenesených jedincov v úseku Prietrž, čo môže byť výsledkom viacerých faktorov. jedným z nich je celkový pokles zrážok a rastúce sucho.
Naša škola bola uplynulé roky aktívna v mnohých eko-aktivitách a my s ňou.
Žabie taxi je zvlášť obľúbená, lebo vďaka nej môžeme zachrániť stovky obojživelníkov, ktoré by inak skončili pod kolesami áut. Rozhodli sme sa im pomôcť. Žaby začínajú migrovať na jar, keď sa teplota ustáli nad 7 °C. Po postavení zábran im potom treba poskytovať taxi-službu nepretržite po dobu 6-8 týždňov. Ako to prebieha? Každý deň v týždni má na starosti jedna hliadka. V rámci dňa ( ideálne ráno, lebo žaby migrujú hlavne v noci) sa hliadka presunie na miesto, v našom prípade Prietrž. Na sadíme si reflexnú vestu aby sme boli viditeľní pre autá – veď ani my nechceme skončiť pod ich kolesami. Žabí taxikár by si okrem toho mal navliecť gumené rukavice, aby neublížil žabám, ktoré dotyk nechránených rúk, môže po zimnom spánku doslova popáliť. Potom sa už môžeme presunúť k prvému vedru. Pri barikáde sú každých 30-50 metrov do zeme zapustené záchytné vedrá. Žaba v noci narazí na barikádu, ide doľava, doprava a spadne do vedra. Keď ju náš taxikár ráno vo vedre nájde, musí ju identifikovať a zapamätať si koľko ich preniesol. Prenáša sa aj z ostatných vedierok až po koniec barikády. Z vedierka treba pasažiera vyberať jemne, nechytať zboku ale odspodu a prikryť druhou rukou zvrchu. Žaba nemá rebrá – pri úchope zboku trpia jej vnútorné orgány. Napokon sa dáta zapíšu do zdieľaného dokumentu a hotovo! Pri úvodnej brigáde sa pri Prietržskej priehrade každý rok stavia bariéra o dĺžke asi 200m. Je z dlhých kusov odpadovej fólie, ktorú takto recyklujeme,širokejtak do ¾ lýtok. A každých 50 m je vedierko v zemi. Keď u ž nám žaby domigrovali, diery po vedierkach znovu zasypeme, bariéru zrolujeme a uskladníme na ďalší rok v našom enviro-sklade. Čo sa týka lokality, tradične slúžime na Prietrži, ale tento rok nám pribudla aj druhá, za priecestím smerom na Cerovú, v spolupráci s občianskym združením Cerová Inak. Migračné ťahy bývajú vždy v blízkosti lesa, kde žaby zimujú a neďaleko mokradí, kam sa chodia páriť. Pri priehrade v Prietrži je mokraď navyše vylepšená jednou z najkrajších bobrích hrádzí v okolí Senice.
Obojživelníky síce nemajú doklady, ale identifikovať ich môžeme podľa farby a tvaru.
Ropucha obyčajná (po starom bradavičnatá) nemá po tele okrem typických bradavíc žiadnu špeciálnu kresbu ! Tento rok sme ich zachránili 536!
Ropucha zelená, na rozdiel od obyčajnej, má pod výrastkami akési zelenobiele maskovanie. Tých bolo tento rok 26.
Skokany hnedé sú hladké a – samozrejme hnedé. Zachránených 18.
Mlok bodkovaný je ako taká malá hnedastá nenápadná jašterička. Tento rok bol vo vedre iba jeden.
A prečo vlastne všetka tá pomoc?
1. Počas lockdownu sme nemohli nikam chodiť, pravidelná biológia v praxi nám prišla vhod. Teraz máme živú predstavu ako tie živočíchy vyzerajú.
2. Ochranári vedia naše dáta využiť. Napríklad pri budovaní bio-koridory.
3. Mnohé z migrujúcich obojživelníkov sú ohrozené druhy. Asfaltová cesta je ich úhlavný nepriateľ, čiže ich pomocou taxi chránime pred vymieraním.
4. K tomu všetkému je to ochrana biodiverzity!
Obojživelníky sú v celej svojej pestrosti neoddeliteľnou súčasťou potravinového reťazca. Bio-koridory pre migrujúce obojživelníky. Je to fajn: pomáhať a učiť sa o prírode v teréne, nie všetky žaby však majú to šťastie, že zimujú na Prietrži, alebo na Cerovej. Jediným udržateľným riešením (tam, kde existujú dáta o migračných ťahoch) sú bio-koridory. Budovaniu žabích prielezov popod cesty napomáhajú aj naše štatistiky, ktorými ochrancovia prírody môžu argumentovať pri vyvíjaní tlaku na úrady a legislatívu pri ich schvaľovaní.
NOVINKA – ŽABÍ MONITOR Nebojte sa, nejde o testovanie. Žabí monitor je dokumentovanie žabích znášok v okolí vybudovaných bariér. Ochranári dáta využijú pri prognózach vývoja žabej populácie.