Dňa 15.1.2020 sa uskutočnilo okresné kolo olympiády v anglickom jazyku, ktorého sa zúčastnili víťazi školského kola. Kategóriu mladších žiakov, čiže 5.- 7.ročník, reprezentoval Jakub Hercegh, žiak 7.B.triedy. Jakub opäť nesklamal a svojimi vedomosťami a jazykovými zručnosťami obhájil 1.miesto, ktoré získal už po tretíkrát vo svojej kategórii. Za kategóriu starších žiakov 8.- 9. ročníka bojovala Linda Palicová z 9.B, ktorá sa v silnej konkurencii umiestnila na krásnom 2. mieste. Obom srdečne blahoželáme a prajeme, aby svoje komunikatívne zručnosti i naďalej zúročovali a Jakubovi prajeme veľa šťastia v krajskom kole. PaedDr.Petra Machatová
Novinky
Okresné kolo olympiády v anglickom jazyku
Výsledky Testovania 5 2019
Dňa 20. novembra 2019 sa uskutočnilo Testovanie 5 z predmetov matematika a slovenský jazyk a literatúra. Do testovania sa zapojilo 51 žiakov piateho ročníka. Naši piataci v ňom dosiahli výborné výsledky, keď z matematiky mali priemernú úspešnosť 73,3% a zo slovenského jazyka a literatúry priemernú úspešnosť 74,6 %. Tieto výsledky poskytujú obraz o kvalite vzdelávania na našej škole a potvrdzujú, že dlhodobo prekračujeme celoslovenský priemer. Z matematiky sme ho prekročili o 9,9 % a zo slovenčiny o 9,8 %. Poďakovanie patrí pani učiteľkám H. Černekovej a J. Dobiašovej, ktoré žiakov viedli na prvom stupni a pani učiteľkám E. Majerovej a M. Hanzlíčkovej, ktoré žiakov na testovanie pripravovali. Nemôžeme zabudnúť ani na našich žiakov, ktorí pristupovali zodpovedne k plneniu si svojich povinností, za čo im patrí naše uznanie.
ŠKD má talent
Dňa 21.1.2020 sa uskutočnila v ŠKD talentová súťaž. Deti spievali, tancovali, hrali na hudobný nástroj, cvičili, rozprávali vtipy. Hodnotenie súťažiacich prebehlo v 3 pásmach – zlaté, strieborné a bronzové. Zapojené deti si zaslúžia pochvalu za to, že sa nebáli vystúpiť pred spolužiakmi. Všetky deti boli odmenené diplomami, vecnými cenami a sladkosťou. Talentovej súťaže sa zúčastnili títo žiaci: Mia Miškovič, Romanka Kovačovská, Nikolka Podešvová, Janka Tomanová, Martinko Rafaja, Vaneska Chodúrová, Jakubko Briestenský, Alžbetka Morávková, Karinka Vartiaková, Ninka Pipíšková, Patrik Bernát, Gabika Juralová, Karolínka Masaryková, Oliverko Kobliška, Noemi Púpalová. Všetkým súťažiacim ďakujeme a gratulujeme im. Vychovávateľky ŠKD
18
Netradičná prvouka
Jednou z tém prvouky druhého ročníka je povolanie ľudí. Deti v 2. B dostali za úlohu na danú tému vypracovať dva projekty. V prvom mali zistiť, čo najviac informácii o povolaniach svojich rodičov. Niektorí mohli písať hneď, iní sa museli pýtať. Druhý projekt bol možno náročnejší, ale verím, že zábavnejší. Téma znela - Čím chceš byť? Kým deti vyrastú, zrejme sa ich predstavy zmenia, ale dnes by boli trénerkami tanca či futbalu, speváčkou, fotografom, predavačom v hračkárstve, vedkyňou, lekárkou, sprievodcom či šoférom autobusu. Nechýbal automechanik, kukláč, vojak, ale ani pán podnikateľ. Uvidíme, komu sa detské túžby v dospelosti splnia. Mgr. Lenka Peričková
4
Športová rozlúčka s uplynulým rokom
Posledný deň roka 2019 sa učitelia našej školy rozhodli stráviť športovo – zúčastnili sa Silvestrovského behu v Senici, ktorý sa konal už po 34.-krát. V rámci neho si po parku odbehli 600-metrový okruh Behu zdravia a v cieli sa mohli občerstviť čajom a omasteným chlebom s cibuľou, ktorý k tomuto podujatiu už neodmysliteľne patrí. Zastúpenie sme mali aj v detských kategóriách: Oliver Šmida, reprezentujúci Záhorácky Fénix, obsadil medzi chlapcami mladšej prípravky vynikajúce 3. miesto. Bratia Daniel a Dominik Degmovci sa v silnej konkurencii chlapcov z prípravky umiestnili na 14. a 17.mieste. V hlavnom behu v kategórii Ženy 35 obsadila p. učiteľka Erika Farkašová 4.miesto a spomedzi domácich bežkýň sa stala najrýchlejšou Seničankou. Veríme, že sa z tejto jednorazovej akcie vyvinie tradícia a o rok sa stretneme opäť, v hojnejšom počte. Mgr. Erika Farkašová
Čaro zimy
V utorok 10. 12. 2019 sa uskutočnila vernisáž druhého ročníka výtvarnej súťaže ČARO ZIMY, ktorú organizovalo CVČ Stonožka v Senici. V 2. kategórii detí do 10 rokov mali ocenenú prácu Jakub Malárik a Laura Zburínová zo 4.C triedy. V 3. kategórii žiakov druhého stupňa ZŠ získala ocenenie Diana Čechová z 9. A triedy. Žiakov pripravovali pani učiteľky Mgr. L. Španková, Mgr. J. Škvorová a Mgr. E. Fábiková. Srdečne blahoželáme.
9
Vianočné správy na Jednotke
„Škandál!! Mikuláš na Slovensku nestihol rozdať balíčky všetkým deťom. Vraj sa zasekol na senickej križovatke.. Mažoretky zo Základnej školy na ulici Viliama Paulínyho-Tótha v Senici sa dnes premenili na čertice... Deviatak vyhral celoslovenskú súťaž v hre na gitaru..Predstavíme vám súrodeneckú dvojicu, ktorá je v tanci ako doma..." Tieto a mnohé ďalšie zaujímavé reportáže sme si dňa 20.12.2019 mohli pozrieť vo Vianočných správach na Jednotke. Úlohu moderátorov si vyskúšali Linda Palicová a Damián Cmiel. V jednotlivých reportážach sa postupne predstavili žiaci všetkých ročníkov - spievali, hrali na hudobné nástroje, tancovali, recitovali, hrali divadlo, no hlavne vydarenými vystúpeniami zabávali svojich spolužiakov i učiteľov, za čo im patrí veľká vďaka. Poďakovanie si ale zaslúžia i všetci učitelia, ktorí sa podieľali na príprave tohto predvianočného podujatia. Mgr. Kristína Horňáková
128
Voda v podpalubí! Zožeňte majstra!
Aj takýmto pokrikom by niektorých z nás mohlo zobudiť sobotné ráno pred Troma kráľmi. Ak by naozaj do našej lode tieklo, takmer dvadsať učňov by už bolo pripravených prijať výzvu a postiť sa do roboty. Ráno síce ešte bez praxe, ale ako postupoval deň, mnohé vedomosti a zručnosti ponaskakovali. Na kapitánskom mostíku v jazykovej učebni najprv prítomných privítal hosťujúci lodný majster Jirka Káňa, alias Hurvajs z Ostravy a po úvodnej inštruktáži členov prípravného tímu (učitelia našej školy, hosťujúci skúsení lodiari) sa všetci pustili do práce. Hlavnou výzvou bolo vyrezávanie plátov na novú loď, dvojmiestne oplachtené kanoe Woodland, ktorú majú vodní skauti z 8. oddielu v pláne použiť na letnom splave. Popri tom sa na prízemí lepili rúčky a navrhovali listy na budúce pádla a aby toho nebolo málo, najväčšie mozgy dizajnovali novú plachtu, kormidlo a stredovú plutvu pre našu Jedničku, ktorá na pretekoch nepodávala požadovaný výkon. Po pravom námorníckom obede práce pokračovali až do večera. V nedeľu bolo treba školu upratať, a tu treba vyzdvihnúť našich učňov, ktorí ani na chvíľu nezaváhali a vo veľkom počte prišli pomôcť. Práce na novej lodi budú pokračovať v priebehu druhého polroka až k plánovanému spusteniu na vodu.
Projekt pripravil: p.uč. Odokienko
Spolupracovali: p.uč. Hanzlíčková, p.asist. Vartiak a pán školník Vlado Vacula
Pomáhali: skúsení lodiari a skauti (Jiří Káňa, Juraj Vančo, Pavol Kukla, Gejza Legen) a rodičia
Projekt podporili: ZŠ Viliama Paulínyho-Tótha, Západoslovenská skautská oblasť, hlavný kapitanát vodných skautov
S dopravou materiálu pomohol pán Štefan Židlík.
5
Piataci vo hvezdárni
Žiaci piateho ročníka sa v stredu 11. 12. 2019 zúčastnili exkurzie do Hvezdárne a planetária v Brne. Tam sa oboznámili s hviezdnou oblohou a spoznali tajomné zákutia Slnečnej sústavy. Na ceste za novými poznatkami pokračovali do Vida centra - zábavného vedeckého parku plného interaktívnych exponátov. Tie si žiaci mohli vyskúšať na vlastnej koži. V laboratóriu sa zoznámili s prácou so skúmavkami v programe „Farebná chémia“. Náročný deň sme zavŕšili v obchodnom centre Olympia, kde sa občerstvili, nakúpili drobné pozornosti pre najbližších, a tak trošku nasali vianočnú atmosféru z prekrásnej výzdoby.
29
Majstrovstvá okresu v streľbe zo vzduchovky
V stredu 18. 12. 2019 sa naši žiaci zúčastnili okresného kola v streľbe zo vzduchovky. V kategórii mladších žiakov vybojovalo družstvo A v zložení Sebastián Filka, Matúš Sekáč a Miroslav Tobias Zaňát pekné 2. miesto. Družstvo B v zložení Richard Kollár, Dominik Kukla a Tomáš Miča sa nakoniec umiestnilo na 4. mieste. Darilo sa aj starším žiakom, ktorí vystrielali pre našu školu 2. miesto. V kategórii starších žiakov nás reprezentovali títo žiaci: Jana Jurovatá, Timotej Ščepka, Ondrej Sekáč a Adéla Burešová. Všetkým žiakom srdečne gratulujeme. Poďakovanie patrí aj vedúcemu krúžku Františkovi Šteffekovi a Vladimírovi Šváčkovi, ktorí našich žiakov pripravovali na súťaž.
Vianočné dielničky prvostupniarov v ZOS
V tento predvianočný čas sme sa s deťmi zúčastnili tvorivých dielničiek v Záhorskom osvetovom stredisku. Deti si vyskúšali zdobenie medovníkov cukrovou polevou a vytvorili si aj dekorácie na stromček. Svoje výrobky si odniesli domov ako peknú spomienku na tento deň. Mgr. Jaroslava Mrázová
33
Vianočná besiedka
V stredu 18.12.2019 prvé a druhé oddelenie ŠKD si pre rodičov a starých rodičov pripravili vianočný program. Na úvod rodičom zatancovali mažoretky. Potom vystúpili deti z 1. oddelenia s pásmom básní a vianočných piesní. Aj naši prváčikovia s tretiakmi z 2. oddelenia vystúpili s pekným programom. Rodičom sa program veľmi páčil a deti odmenili potleskom. Po programe boli dielničky, kde si deti s rodičmi vyrobili zvonček. Rozdali sa vianočné koláčiky, ktoré rodičia napiekli, za čo im veľmi pekne ďakujeme. Ďakujeme aj pani kuchárkam, ktoré deťom pripravili čaj a kakao. Vianočnou besiedkou sme si chceli spríjemniť predvianočný čas a na chvíľu sa preniesť do blížiaceho sa čara Vianoc. S týmto programom naše deti spríjemnili vianočnú atmosféru aj vo Vianočnej dedinke na námestí v Senici vo štvrtok 19.12.2020. Všetkým prajeme krásne sviatky a tešíme sa na spoločnú prácu v novom roku. Vychovávateľky ŠKD
11
Čarovný odkaz Vianoc
Aj tento rok sa žiaci našej školy zapojili do výtvarnej a literárnej súťaže ČAROVNÝ ODKAZ VIANOC. V stredu 11.12.2019 sa v Záhorskom osvetovom stredisku uskutočnila vernisáž spomínanej súťaže. V kategórii žiakov 1. stupňa ZŠ mal ocenenú výtvarnú prácu Samko Bôrik z 2. A, ktorý tvoril pod vedením Mgr. Lenky Špankovej. V 3. kategórii bola úspešná žiačka z 9.A Soňa Štefková z triedy Mgr. Eriky Fábikovej. Žiakom aj vyučujúcim srdečne blahoželáme.
11
Aká bude Európa 2020
V stredu 18. decembra 2019 sa v Informačnom centre Europe Direct Senica uskutočnila vernisáž 13. ročníka výtvarnej súťaže - Aká bude Európa 2020. Odborného hodnotenia sa ujal výtvarník a pedagóg pán Štefan Orth. V 2. kategórii žiakov 1. stupňa ZŠ bola ocenená Sonička Šalíková z 1.B a Klárka Havlová z 2.A triedy. V 3. kategórii žiakov 2. stupňa ZŠ bola ocenená Evička Petráková z 5. B triedy. Žiačky tvorili pod vedením pani učiteľky Mgr. V. Ňukovičovej a Mgr. L. Špankovej. Výstava potrvá do 31. marca 2020 v Informačnom centre Europe Direct na druhom podlaží MsÚ Senica. Žiakom a vyučujúcim srdečne blahoželáme.
8
Vianočný pozdrav pre dôchodcov
Dnešné dopoludnie žiaci 2.B strávili s babičkami a deduškami v mestskom domove dôchodcov. Vianočnú atmosféru im priblížili básničkami, scénkou a samozrejme vianočnými pesničkami. Každé dieťa po krátkom programe obdarilo starkých vlastnoručne vyrobenou pohľadnicou. Odmenou pre deti bol potlesk a slová chvály. Aby si jeden druhého užili, vyrábali spoločne papierové vianočné gule. Darilo sa malým aj veľkým. Pri práci reč veru nestála. Tety sa pýtali, deti s pokorou odpovedali. Keď bol čas rozlúčiť sa, popriali sme všetkým hlavne veľa zdravia a sľúbili, že opäť prídeme. Mgr. Lenka Peričková
1
Vianočný viacboj klubu Barbell
Dňa 15.12. sa v telocvični našej školy uskutočnil druhý ročník Vianočného viacboja, ktorý organizoval klub Barbell. Súťaže sa zúčastnilo 20 detí, ktoré boli rozdelené do dvoch kategórií. Súťažilo sa v atleticko-silových disciplínach a to v trojskoku, hode 1 alebo 2 kg medicinbalom, vo výdrži vo vise na hrazde, šprinte na dĺžku telocvične, behu na dva okruhy v telocvični a brušákoch za 1 minútu. Deti podali výborné výkony a každá disciplína bola vyhodnotená samostatne. Absolútnym víťazom v kategórii 2009-2010 sa stal Šalík, na druhom mieste sa umiestnil Székely a na treťom Malárik. V kategórii 2011-2012 sa stal absolútnym víťazom Šmida, na druhom mieste sa umiestnil Degma a na treťom Harnoš. Všetky deti dostali vecné ceny vďaka finančnej podpore mesta Senica vo výške 100 € a sponzorskému daru firmy Chov-mat. Andrej Paška
Červeno-biele Vianoce v ŠKD
Dňa 16.12.2019 sme sa v ŠKD stretli pri vianočnom stromčeku v bielo-červenom oblečení. 1. a 2. oddelenie svojim programom privítali blížiace sa Vianoce. Po programe si deti pod stromčekom našli rôzne hry, ktoré spestria deťom pobyt v ŠKD. Za finančnú podporu ďakujeme rodičovskému združeniu Jednotka deťom. Všetkým deťom a rodičom želáme krásne sviatky plné lásky, pohody, pokoja a úspešný nový rok 2020. Vychovávateľky ŠKD.
11
Vianočné pozdravy pre dôchodcov
Tak ako všetci, aj žiaci 2.B triedy sa pripravujú na príchod blížiacich sa sviatkov. Stredu 11.12. prijali pozvanie do Záhorskej knižnice, kde im popri vyrábaní vianočných pohľadníc pani knihovníčka spríjemňovala čas čítaním vianočných príbehov. Tvorenie išlo niektorým ľahko, iní sa veru aj potrápili. Nadobudnuté zručnosti využili dnes v škole pri tvorbe pohľadníc pre babky a dedkov z Domova dôchodcov. Aktivity sa zúčastnili aj niektoré mamičky, za čo im patrí veľká vďaka. Verím, že každý vyrobený kúsok nového majiteľa poteší, lebo bol robení s láskou a pokorou. Mgr. L. Peričková
3
„Lucky“ v škole
Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc. Deň svätej Lucie je posledným zo „stridžích dní“. Ženy oblečené za Lucky boli v tento deň veľmi obľúbené a očakávané v každých domácnostiach. Lucky chodili vo dvojiciach alebo vo väčších skupinách. Obliekali sa celé do bieleho, šatku na hlave si stiahli čo najviac čela, aby ich nebolo poznať a tvár si zamúčili. V ruke mali husacie krídlo, ktorým vymetali chyžu nielen od pavučín, ale aj od biedy, choroby a trápenia. Aj my na škole sme si pripomenuli túto peknú tradíciu a povymetali sme kúty v triedach i u pána riaditeľa, aby sme sa všetci cítili dobre, boli zdraví a spokojní. Mgr. Jaroslava Mrázová
4
ŠKD na vianočných dielničkách v ZOS
Vo štvrtok 12. 12. som išla s deťmi na Vianočné dielničky do ZOS. Počas cesty nás pristavili študenti SOU v Senici, ktorí robili ochutnávku vianočných dobrôt. Boli sme milo prekvapení, keď nás zavolali, aby sme sa ponúkli a ochutnali. Deti ochutnali pagáče, klobásky, jablkový závin, trubičky, vianočné pečivo a vianočný punč. Ďakujeme za pohostenie. Cesta nám rýchlejšie ubehla. V ZOS nás čakal krásne prestretý stôl pripravený na zdobenie medovníkov, vianočných ozdôb a vianočný stromček a v pozadí hrali koledy. Počas celej akcie vládla veľmi príjemná atmosféra. Deti si zdobili medovníky a farbami na sklo vyfarbovali vianočné ozdoby. Počas práce jedli oblátky a aj svoje vyzdobené medovníky. Veľmi sa nám akcia páčila, deti odchádzali spokojné. Ďakujeme za pekne strávené popoludnie. Vychovávateľka ŠKD Jana Skalová
12