S blížiacim sa marcom, mesiacom knihy, sa náš kabinet anglického jazyka podujal usporiadať celkom nový typ autorského festivalu s názvom SENICA THING. Mladí autori z našej školy a z Gymnázia L. Novomeského počas jedného dňa absolvovali školenie na prácu so špeciálnym spisovateľským softwérom TWINE a potom počas celého marca pod dohľadom nášho tútora skúšali vytvoriť interaktívny nelineárny príbeh po anglicky nazývaný "gamebook", alebo iba IF (interactive fiction). Príbehy tohto typu boli začiatkom deväťdesiatych rokov veľmi populárne cez knižnú edíciu "Vyber si vlastné dobrodružstvo" a náš kabinet má pár takýchto príbehov vo svojej knižnici. V knižnej verzii si čitateľ na konci strany vyberá z ponúknutých možností a podľa svojej voľby dostáva inštrukciu s číslom strany, na ktorej má pokračovať v čítaní. Takéto príbehy mávajú často vyše 20 koncov, niektoré šťastné, iné hrôzostrašné - podľa toho, ako si to naplánoval a rozvrhol samotný autor.
Po tridsiatich rokoch sa technológia vyvinula a tak máme teraz v našej jazykovej učebni k dispozícii aplikáciu, cez ktorú si každý žiak môže vytvoriť vlastný game-book pri ktorom využíva okrem fantázie a angličtiny aj znalosti z programovania. Žiaci z viacerých tried si počas marca mali možnosť vyskúšať prácu s týmto softwérom priamo na hodinách angličtiny a mnohí prekvapivo vytvorili celkom ucelené a zábavné interaktívne texty. Softwér TWINE sa v tomto ohľade jednoznačne osvedčil ako užitočný inovatívny nástroj na rúcanie zábran pri kreatívnom písaní.
Nie každý má však odvahu poslať svoju prácu do súťaže. Zo šiestich odovzdaných game-bookov s tohtoročnou témou "mirror" napokon porota na základe stanovených kritérií vybrala 4 najlepšie práce, ktoré postúpili na americký medzinárodný festival nelineárnych príbehov SPRING THING. Naši dvaja žiaci: Miroslava Pavesková (7C) a Jakub Malárik (7C) boli medzi jasnými favoritmi. K dnešnému dňu vďaka svojej odvahe získali od festivalových hodnotiteľov už štyri nesmierne cenné a kupodivu prevažne pozitívne recenzie a s nimi aj množstvo inšpiratívnych impulzov pre svoju ďalšiu tvorbu.
Mirke a Jakubovi gratulujeme a spolu s ostatnými účastníkmi SENICA THING: Slávke Mihálovej (Gymnázium L. Novomeského), Marcovi Althuberovi (7C) a Tomášovi Pavúčkovi (7C) im prajeme veľa inšpirácie pri ich ďalších autorských počinoch.
Víťazné práce si môžete zahrať priamo na stránke prebiehajúcej udalosti:
https://www.springthing.net/2023/play.html#Mirror
Náš senický príspevok je na stránke festivalu zaradený do nesúťažnej sekcie BACK GARDEN ako antológia štyroch samostatných príbehov pod spoločným názvom MIRROR. Autori tam samozrejme vystupujú pod umeleckým psudonymom (Liliane Lalonder, James, Mihi a Dr.John), príspevok ale spoznáte podľa mena nášho učiteľa Ondreja Odokienka, kltorý účasť na festivale presadil a s organizátorom plánuje pokračovať v komunikácii aj pre prípad ďalších ročníkov súťaže.