V novembri sa objavila v učebniciach prírodovedy 4. ročníka téma Vesmír. Žiaci pripravili krásne projekty o Slnečnej sústave, o hviezdach a astronautoch, ktoré prezentovali pred svojimi spolužiakmi. Pretože žiakov učivo veľmi zaujalo, rozhodli sa p. učiteľky H. Černeková a D. Klimajová, že pripravia pre 4.B a 4.A ďalšie hodiny tak, aby sa v nich vyskytovala téma Vesmír.
4.B trieda
Tematické vyučovanie vychádza z určenej témy, ktorá môže obsahovo integrovať rôzne vyučovacie predmety. Cieľom projektového vyučovania je rozvíjať v žiakoch schopnosť samostatne sa učiť a zároveň ich motivovať k učeniu tak, aby boli aj ochotní sa učiť.
Ústrednou témou nášho vyučovania bol VESMÍR, ktorá sa uskutočňovala vo viacerých predmetoch. Žiaci vypracovali s pomocou rodičov doma projekt Vesmír a potom ho obhajovali pred triedou. Na hodine informatiky vyhľadávali vo dvojiciach informácie o vesmíre, precvičili si , ako im ide spolupráca, a vytvorili spoločný projekt.
Rozvíjanie čitateľskej gramotnosti si precvičili v pracovnom liste Zem je čarovná v rámci literatúry formou samostatnej práce. Svoje spisovateľské schopnosti preukázala 4.B na hodine slohu i doma pri písaní príbehu Moja cesta do vesmíru. Výtvarná výchova sa niesla v znamení ochrany života a prírody, keď žiaci v skupinách pracovali s témou Ako môžeme prispieť k ochrane Zeme. A na etickej výchove si vyskúšali pri písaní listu mimozemšťanovi svoju schopnosť vysvetliť slová tolerantnosť, empatia, spolupráca a prečo by sa tieto vlastnosti mali rozvíjať u detí.
A ako sa nám pri vyučovaní darilo? Posúďte podľa fotografií sami.
4.A trieda
V 4.A sa využila na hodine etickej výchovy téma spolupráce, tolerancie a kamarátstva pri písaní listu Marťanovi. V rámci pracovného vyučovania a výtvarnej výchovy si žiaci vyrobili v skupinkách jednoduché bábky ľudí a mimozemšťanov a na hodine slovenského jazyka vytvorili scenár k divadelnej hre nazvanej Vesmírna odysea. Divadelné scénky predviedli ostatným spolužiakom a svojej pani učiteľke, pričom predviedli ukážky svojho tvorivého myslenia, vyjadrovania, spolupráce a hodnotenia seba i spolužiakov.
Učivo z matematiky sa využilo pri počítaní vesmírnych príkladov, ktoré si žiaci vystavili na nástenke. Na záver sa využili vedomosti z prírodovedy v pracovnom liste Zem je čarovná pri čítaní s porozumením, kde sa žiaci mohli dozvedieť ešte ďalšie nové informácie o vesmíre a upevniť si schopnosti čitateľskej gramotnosti.
Projektové vyučovanie malo veľký úspech, lebo sa žiaci pritom nielen naučili, ale aj dobre zabavili, najmä pri divadelných scénkach nechýbal humor ani smiech.
Cieľom tohto projektu bolo:
• prehlbovať a rozširovať poznanie detí o vesmíre,
• integrovať poznatky o vesmíre do uceleného systému poznania,
•učiť sa samostatne a tvorivo pracovať,
• pracovať s informáciami,
• prezentovať svoju vlastnú prácu, argumentovať,
• učiť sa spolupracovať, komunikovať,
• hodnotiť svoju prácu a prácu svojich spolužiakov
A v neposlednej rade aj radosť z práce a z nových poznatkov.
Mgr. Hana Černeková a PhDr. Daniela Klimajová