Záhorská knižnica v Senici v spolupráci so senickými školami usporiadala v utorok 23. 5. 2023 už tradičný čitateľský maratón pod názvom „ Čítajme si“. Táto pekná akcia je organizovaná na podporu Linky detskej istoty. Pani knihovníčka priblížila deťom existenciu a význam tejto dôležitej formy pomoci deťom a potom sa už žiaci pustili do reťazového čítania. Z našej školy podporilo akciu 64 detí 2. a 3. ročníka. Deti sa potom podpísali na plagát knižnice a dostali záložky s kontaktnými číslami na Linku detskej istoty. Niektoré deti využili príležitosť a požičali si knihy, či predĺžili registráciu v knižnici. Mgr. Gabriela Bachurová
Novinky
Čitateľský maratón
- 8
Odpad ako umenie
Žiaci 1. B sa zapojili do projektu s názvom „ODPAD AKO UMENIE“, ktorý vyhlásila Francúzsko-slovenská obchodná komora v spolupráci s Ministerstvom školstva SR. Cieľom projektu je podpora edukácie žiakov ZŠ ohľadom ochrany životného prostredia. Úlohou žiakov bolo vytvoriť umelecké dielo na tému OH Paríž 2024. Vyhodnotenie súťaže je naplánované na 5. júna 2023. PaedDr. Provazníková
Návšteva výstavy v Záhorskom osvetovom stredisku
V mesiaci máj sa žiaci I., II., III. a IV. oddelenia ŠKD zúčastnili výstavy ľudového kroja a tradičných ľudových výšiviek na Záhorí. V rámci podujatia sa žiaci zoznamovali s odevom našich predkov – krojom. Lektorka vhodnou formou žiakom priblížila jednotlivé časti kroja, ktoré ľudia nosili buď na všedný deň alebo vo sviatok. Dievčatám sa veľmi páčil svadobný kroj a vyšívané čepce. Potom si žiaci skúsili vyšiť kvetinový vzor, svoje meno, srdiečko a niektoré vymaľovávali ľudové ornamenty. Výstava sa žiakom páčila a spokojní sa vrátili do školy. Kolektív vychovávateľov ŠKD
12
Shakespeare v nás
Dňa 17.5.2023 sa uskutočnila súťaž v anglickom jazyku ,,Shakespeare v nás“. Aj tento rok sme sa do súťaže zapojili. Žiaci tu nesúťažia v oblasti ako gramatika, čítanie alebo počúvanie s porozumením, ako je tomu na olympiáde, ale ukazujú svoj vzťah k angličtine formou prednesu anglickej poézie, prózy, spievaním anglických piesní alebo hraním divadla. Našu školu úspešne reprezentovali traja žiaci, ktorí sa umiestnili na popredných priečkach. V prednese poézie získal Oliver Včelka z 5.A. 2.miesto, Karolína Masaryková z 5.C. obsadila 3.miesto. Súťažilo sa aj prednese vlastnej tvorby, kde porotu zaujal vlastný príbeh Kristíny Kalamenovej, ktorá získala krásne 1.miesto. Našim úspešným žiakom blahoželáme. PaedDr.Petra Machatová
Slávik Slovenska
V utorok 16.5. sa v priestoroch ZUŠ v Senici konalo okresné kolo celoslovenskej postupovej súťaže v speve ľudových piesní. Súťaž už tradične organizovalo CVČ a našu školu na nej tentoraz reprezentovali až traja súťažiaci: Soňa Šalíková zo 4. B, Daniel Štofan z 2. C a Patrik Mařík z 8. A. Hoci sa ani jeden z nich neumiestnil na priečkach víťazov, Soňa zaujala svojou prirodzenou muzikalitou, Danko svojím presvedčivým prejavom a Patrik sviežou melodikou hlasu. Všetkým zúčastneným ďakujeme za dôstojnú reprezentáciu školy a prajeme im veľa ďalších cenných skúseností v oblasti umeleckej interpretácie. Sonka a Danko sa na súťaž pripravili sami s pomocou rodičov hudobníkov, Patrika k súťaži pripravil a všetkých na klavíri sprevádzal p.uč. Ondrej Odokienko.
Záhorácka olympiáda
V utorok 16.mája sa v športovom areáli Základnej školy s materskou školou v Gbeloch uskutočnil už 14. ročník Záhoráckej olympiády. Žiaci deviatich základných škôl v našom regióne si zmerali sily v behoch na 60, 300 a 800m, v skoku do diaľky a do výšky a vo vrhu guľou. Keďže v ten istý deň vycestovalo na krajské kolo v atletike chlapčenské družstvo, našu školu na olympiáde reprezentovalo iba trio dievčat. Bolo však mimoriadne úspešné – každé z dievčat si prinieslo domov medailu. Isabella Fukna zo 7. A bola v behu na 800m druhá, Nina Nečasová z 8. A v skoku do diaľky obsadila takisto druhé miesto a vo vrhu guľou bola Dominika Králiková zo 7.B tretia. Radosť z dosiahnutých výkonov neprekazilo ani nie veľmi priaznivé počasie, ktoré panovalo takmer celú súťaž. Dievčatám ďakujeme za reprezentáciu školy a tešíme sa na ďalší ročník. Mgr. Erika Farkašová
4
Majstrovstvá kraja v atletike
- 10
Po výborných a bojovných výkonoch v okresnom kole sa naši chlapci dostali ako víťazné družstvo na majstrovstvá kraja v atletike. V upršanom a chladnom májovom počasí na atletickom štadióne v Trnave súťažili vo viacerých disciplínach. Každý žiak sa mohol zapojiť do dvoch disciplín a na záver sa bežala štafeta 4 x 60 m. Prvýkrát si vyskúšali aj skok do výšky, na ktorý nemáme na našej škole podmienky. Chlapci potvrdili svoje výkony z okresu a priblížili sa k svojim osobných rekordom. V skoku do diaľky sa na treťom mieste umiestnil Samuel Kozák (518 cm). Tretie miesto obsadil aj Tomáš Španko, ten však v hode kriketovou loptičkou (56,8 m). Svoj talent na vrh guľou potvrdil Patrik Linek, ktorý sa jednoznačne stal víťazom kraja (13,54 m). Solídne výkony podali aj Tomáš Jabonický a Jakub Hološka. Všetkýcm žiakom patrí poďakovanie za reprezentáciu školy a dúfame, že sa i naďalej budú s chuťou zapájať do iných športových súťaží. Mgr. Slávka Hrebíčková
Výsledky Testovania 9 2023
Dňa 22. marca 2023 sa uskutočnilo Testovanie 9 z predmetov matematika a slovenský jazyk a literatúra. Do testovania sa zapojilo všetkých 42 žiakov deviateho ročníka. Naši deviataci v ňom dosiahli dobré výsledky, keď z matematiky mali priemernú úspešnosť 62,5% a zo slovenského jazyka a literatúry priemernú úspešnosť 65%. Tieto výsledky poskytujú obraz o kvalite vzdelávania na našej škole. Z matematiky sme prekročili celoslovenský priemer o 7,4 % a zo slovenčiny o 6,3 %. Poďakovanie patrí pani učiteľke E. Farkašovej a pánovi učiteľovi P. Trajlínkovi, ktorí žiakov na Testovanie pripravovali.
Krajské kolo chemickej olympiády
Dňa 27. 4. 2023 sa v priestoroch gymnázia v Trnave uskutočnilo krajské kolo chemickej olympiády. Našu školu reprezentovala Lucia Hluchá, žiačka 9.B triedy, ktorá postúpila z pekného tretieho miesta okresného kola. V krajskom kole zabojovala a stala sa úspešnou riešiteľkou, pričom v počte bodov predbehla aj žiaka, ktorý sa v okresnom kole umiestnil na druhom mieste. Lucke blahoželáme a prajeme jej veľa úspechov v ďalšom štúdiu na strednej škole. PaedDr. Jana Rusňáková


Majstrovstvá okresu Senica v atletike 2023
- 26
V stredu 10. 5. 23023 sa v areáli našej školy uskutočnili majstrovstvá okresu Senica v atletických disciplínach. Z celého okresu sa zúčastnilo až 11 škôl. Celé dopoludnie nás sprevádzalo pekné počasie a dobrá športová nálada, v ktorej naši žiaci získali veľmi pekné umiestnenia a bodovali vo všetkých disciplínach. Najväčšie úspechy získali: Peter Martiš v behu na 60 m 1. miesto s postupom na MTK, Isabella Fukna v behu na 800 m 2. miesto, Samuel Kozák v skoku do diaľky 1. miesto s postupom na MTK, Tomáš Španko v skoku do diaľky 2. miesto a v hode kriketovou loptičkou 2. miesto, Patrik Linek vo vrhu guľou 1. miesto s postupom na MTK. Výborné výsledky získali naši žiaci aj v nepostupovej disciplíne a to bola štafeta družstiev 4 x 60 m. 2. miesto získalo družstvo v zložení Tomáš Španko, Samuel Kozák, Jerguš Bulgan a Martin Palic a 3. miesto družstvo v zložení Tomáš Jablonický, Filip Wolf, Peter Martiš a Jakub Hološka. Za úspešnú reprezentáciu školy všetkým zúčastneným žiakom patrí veľké poďakovanie a postupujúcim chlapcom držíme palce budúci týždeň na MTK v Trnave.
Deň matiek
Milé mamičky, prostredníctvom videa všetkých deti zo ŠKD a ich rôznorodých výrobkov Vám kolektív vychovávateľov so svojimi detičkami v oddeleniach chce popriať k Vášmu sviatku, Dňu matiek, všetko dobré a veľa vtipných dní so svojimi deťmi. Kolektív vychovaváteľov v ŠKD.
19
Ako recyklujú deti v 4. oddelení ŠKD alebo Pomoc planéte
Naša príroda potrebuje pomôcť. Koše sú preplnené starého oblečenia. Chceli sme využiť staré nepotrebné oblečenie a dať mu nový život. Premýšľali sme, ako ho využiť a napadlo nás, vytvoriť obraz dievčaťa. Zapáčila sa nám myšlienka spoločnej práce a hlavne sme chceli využiť materiál, ktorý nám zostal. Každý priložil ruku k spoločnému dielu. Takto sme chceli pomôcť našej planéte a využiť odpad na niečo nové. Po mesačnej námahe vzniklo nádherné dielko. Aj keď je to len malá kvapka v mori, ale predsa... vychovávateľka ŠKD Jana Skalová
3
Okresné kolo biologickej olympiády kategórie D
Po školskom kole sa 20. apríla 2023 v priestoroch našej školy uskutočnilo okresné kolo biologickej olympiády. Postúpili do neho žiaci v kategórii D (6. a 7. ročník) a súťažili v dvoch typoch súťaží: Teoreticko-praktická časť: Sebastián Daniel a Miriam Dobiášová zo 7.B. Najlepší výsledok sa podarilo vybojovať Miriam Dobiášovej, ktorá dosiahla krásne 3. miesto. Pekným výsledkom sa blysol aj Sebastián Daniel, ktorý skončil hneď za ňou na 4. mieste. Projektová časť: Dominika Králiková zo 7.B (prezentovala projekt – Biologické čistenie odpadových vôd. Nakoľko sa tejto časti nezúčastnil žiadny súťažiaci zo senického ani skalického okresu, Dominika Králiková jednoznačne vyhrala a umiestnila sa na 1. mieste. Týmto naša škola potvrdila, že jej záleží na projektoch a prináša aj užitočné témy. Všetci naši žiaci sa tiež stali úspešnými riešiteľmi a obe časti týmto kolom zároveň skončili. V mene školy všetkým reprezentujúcim žiakom veľmi pekne ďakujeme a pevne veríme, že v budúcich ročníkoch sa zúčastnia vyššej kategórie. Osobitné poďakovanie patrí pánovi riaditeľovi Šváčkovi za odborné rady žiakom v teoreticko-praktickej časti a pánovi učiteľovi Odokienkovi za pomoc na projekte. Žiakov na súťaže pripravoval: RNDr. Peter Brunovský, PhD.
Senica Spring Thing
S blížiacim sa marcom, mesiacom knihy, sa náš kabinet anglického jazyka podujal usporiadať celkom nový typ autorského festivalu s názvom SENICA THING. Mladí autori z našej školy a z Gymnázia L. Novomeského počas jedného dňa absolvovali školenie na prácu so špeciálnym spisovateľským softwérom TWINE a potom počas celého marca pod dohľadom nášho tútora skúšali vytvoriť interaktívny nelineárny príbeh po anglicky nazývaný "gamebook", alebo iba IF (interactive fiction). Príbehy tohto typu boli začiatkom deväťdesiatych rokov veľmi populárne cez knižnú edíciu "Vyber si vlastné dobrodružstvo" a náš kabinet má pár takýchto príbehov vo svojej knižnici. V knižnej verzii si čitateľ na konci strany vyberá z ponúknutých možností a podľa svojej voľby dostáva inštrukciu s číslom strany, na ktorej má pokračovať v čítaní. Takéto príbehy mávajú často vyše 20 koncov, niektoré šťastné, iné hrôzostrašné - podľa toho, ako si to naplánoval a rozvrhol samotný autor.
Po tridsiatich rokoch sa technológia vyvinula a tak máme teraz v našej jazykovej učebni k dispozícii aplikáciu, cez ktorú si každý žiak môže vytvoriť vlastný game-book pri ktorom využíva okrem fantázie a angličtiny aj znalosti z programovania. Žiaci z viacerých tried si počas marca mali možnosť vyskúšať prácu s týmto softwérom priamo na hodinách angličtiny a mnohí prekvapivo vytvorili celkom ucelené a zábavné interaktívne texty. Softwér TWINE sa v tomto ohľade jednoznačne osvedčil ako užitočný inovatívny nástroj na rúcanie zábran pri kreatívnom písaní.
Nie každý má však odvahu poslať svoju prácu do súťaže. Zo šiestich odovzdaných game-bookov s tohtoročnou témou "mirror" napokon porota na základe stanovených kritérií vybrala 4 najlepšie práce, ktoré postúpili na americký medzinárodný festival nelineárnych príbehov SPRING THING. Naši dvaja žiaci: Miroslava Pavesková (7C) a Jakub Malárik (7C) boli medzi jasnými favoritmi. K dnešnému dňu vďaka svojej odvahe získali od festivalových hodnotiteľov už štyri nesmierne cenné a kupodivu prevažne pozitívne recenzie a s nimi aj množstvo inšpiratívnych impulzov pre svoju ďalšiu tvorbu.
Mirke a Jakubovi gratulujeme a spolu s ostatnými účastníkmi SENICA THING: Slávke Mihálovej (Gymnázium L. Novomeského), Marcovi Althuberovi (7C) a Tomášovi Pavúčkovi (7C) im prajeme veľa inšpirácie pri ich ďalších autorských počinoch.
Víťazné práce si môžete zahrať priamo na stránke prebiehajúcej udalosti:
https://www.springthing.net/2023/play.html#Mirror
Náš senický príspevok je na stránke festivalu zaradený do nesúťažnej sekcie BACK GARDEN ako antológia štyroch samostatných príbehov pod spoločným názvom MIRROR. Autori tam samozrejme vystupujú pod umeleckým psudonymom (Liliane Lalonder, James, Mihi a Dr.John), príspevok ale spoznáte podľa mena nášho učiteľa Ondreja Odokienka, kltorý účasť na festivale presadil a s organizátorom plánuje pokračovať v komunikácii aj pre prípad ďalších ročníkov súťaže.
Splav Hrona
K životu našej školy patrí úzky vzťah s vodným environmentom. Tento vzťah treba budovať systematicky aj cez vodný šport. Naša Osmička vodákov z Jedničky sa preto hneď po oslavách Dňa Zeme vybrala vlakom do Banskej Bystrice a v sobotu 22.apríla spolu s ďalšími vyše sto vodnými skautmi zo Slovenska odomkli Hron. Splav z Bystrice do Zvolena má približne 20 kilometrov a hoci neponúka extrémne pereje a je celkom bezpečný, žiaden vodný skaut sa na vodu nevydá bez vesty a prilby. Niektorým dokonca pomohol aj neoprén. Heslom vodných skautov je zostať zdravý aj po náročnej akcii. Keďže sa to nepodarilo všetkým, poučenie do budúcna je lepšie šetriť silami a s blížiacim sa letom vždy myslieť aj na nástrahy ostrých slnečných lúčov. Nová sezóna splavov je otvorená. Nech je rok dobrý a úroda zážitkov s vodou bohatá. Mgr. Ondrej Odokienko
6
Okresné kolo matematickej olympiády v kategóriách Z6, Z7 a Z8
Dňa 12. apríla sa na našej škole konalo okresné kolo matematickej olympiády žiakov 6., 7. a 8. ročníka. Naši žiaci sa vo veľkej konkurencii naozaj nestratili. Najviac sa darilo v 7. ročníku Mirke Dobiášovej a Mirke Paveskovej, ktoré zhodne obsadili 1. miesto, pričom získali plný počet 18 bodov. Na krásnom delenom 4. mieste skončila Jelenka Lastovičková, ďalším úspešným riešiteľom je Jakub Malárik, V 8. ročníku na krásnom 2. mieste skončila Kristína Žáková, ktorá stratila len 1 bod, ktorý ju napokon stál víťazstvo. Ďalším úspešným riešiteľom bol Ondrej Fojtlín. Škoda, že matematická olympiáda končí okresným kolom a nepokračuje na vyšších úrovniach, kde veríme, že naši žiaci by sa nestratili. Všetkým žiakom ďakujeme za úspešnú reprezentáciu a prajeme veľa šťastia v ďalších súťažiach. Poďakovanie patrí aj všetkým učiteľom, ktorý žiakov pripravovali. Mgr. Peter Trajlínek
2
Žabie taxi
Pred Veľkou nocou skončilo naše tretie žabie TAXI. Tento rok bol však niečím jedinečný. Našim hliadkam sa podarilo prilákať výpomoc zo štyroch ďalších základných škôl v Senici. Koordinácia tohto rôznorodého tímu išla napodiv ako po masle - veľkou pomocou bol systém zberu dát cez zdieľaný google disk. Všetky hliadky si svoju vedeckú prácu plnili nad očakávanie poctivo a vytvorený model spolupráce nám pomôže v budúcom roku otvoriť novú migračnú trasu, ktorou by malo byť parkovisko áut na Kunovskej priehrade. Tento rok bol na Prietrži kriticky slabý. Mokraď mala alarmujúco nízky stav vody a počty migrujúcich obojživelníkov boli polovičné v porovnaní s minulým rokom. Odborníci z CHKO predpokladajú, že to má na svedomí extrémne suchý rok 2022. Jarnému zberu dát a pomoci migrujúcim obojživelníkom sa naša škola venuje už od roku 2021. Mgr. Ondrej Odokienko
6
Súťaž 70 rokov so Stonožkou
Pri príležitosti krásneho 70. výročia CVČ sme sa zapojili počas hodín výtvarnej výchovy do súťaže - 70 rokov so Stonožkou. Spojili sme všetky tvorivé nápady, možnosti, kreativitu a literárneho ducha a vytvorili práce, ktoré nakoniec získali ocenenie. Žiačky z 5. B - Alexandra Chorvátová a Ema Kozaková vytvorili leporelo CVČ a Karolína Masaryková z 5.C nakreslila knihu CVČ, ktorá obsahuje báseň s venovaním. Oceneným blahoželáme a prajeme veľa ďalších tvorivých nápadov. Mgr. Eva Majerová
1
Jarné čistenie brehov
Náš oddiel vodných skautov sa rozrastá. Momentálne v ňom slúžia žiaci 7C, 9A, 9B a 3B. Oddiel si už vlani adoptoval jazierko na pieskovni pri Borskom Milkuláši a so súhlasom starostu obce mu aj tento rok poctivo vyčistil brehy od odpadkov (pre vodných skautov ako inak) i z vody. A keďže prvý jarný deň nás zastihol v týždni, tento oddychový deň si skauti vyhradili aj na slávnostné odomknutie vôd. S tým pomohli rangeri prezlečení za žabky a mloky aj s kráľom žabiakom, rangerským vedúcim Majkom Harnúškom. Na odomknutie vôd jazierka bolo treba preniesť kráľa žabiaka a jeho družinu cez cestu a hodiť na hladinu jazierka "žabku", aby hneď na prvý pokus aspoň trikrát skočila. Úlohy sa zhostil náš kapitán a vody sedemnásobne úspešne pre novú sezónu odomkol. Malý ohník potom trochu posmelil teplo prvých jarných lúčov. Pri jazierku sa tento rok znovu stretneme pri letnom slnovrate počas priateľského merania síl medzi vodáckymi oddielmi. Novej skautskej vodáckej sezóne: "AHOJ!!!" Mgr. Ondrej Odokienko
Sme na jednej lodi - aktivity ku Dňu Zeme
- 76
Pri príležitosti Dňa Zeme naša škola v piatok 21.4. doobeda v Mestskom parku ponúkla verejnosti niekoľko prezentácií a workshopov na tému ochrany biodiverzity a vodného environmentu pod vedením žiackych lektorov a tímov. Do aktivít pod spoločným názvom SME NA JEDNEJ LODI sa zapojili žiaci zo všetkých základných škôl v Senici. Hlavným organizátorom bol náš žiacko-učiteľský tím, v partnerskej spolupráci s koordinátormi EVVO na senických základných školách a Záhorským osvetovým strediskom. Mnohé z aktivít sa prelínali s hlavným programom ku Dňu Zeme organizovaného každoročne v Mestskom parku. Boli to nasledovné aktivity:
- skúmanie parametrov vody cez program GLOBE (žiacki lektori z 1. ZŠ a 4.ZŠ)
- prezentácia Žabieho TAXI (žiacki lektori z 1., 2., 3. a Spojenej ZŠ)
- výroba vtáčích KAMIKADZE samolepiek (žiacki lektori z 1. ZŠ)
- prechádzka s poznávaním rastlín a živočíchov (žiacki lektori zo 4. ZŠ)
- tréning pripravenosti na živelné pohromy (hasiči z 1. ZŠ)
- terénna hra s plnením úloh (vodní skauti - žiaci z 1. a 4. ZŠ)
- interaktívna prednáška o bobroch (lektori zo ZUŠ)
Veľká časť aktivít počas piatich vyučovacích hodín zároveň prebiehala aj na pôde Základnej školy, Viliama Paulínyho-Tótha 32 v Senici formou rovesníckeho učenia. Na pláne boli nasledovné prednášky a workshopy vedené žiackymi tímami:
Rotkäpchen und die Vogel Etiketten
- enviro-predstavenie v nemeckom jazyku s výrobou vtáčích samolepiek (žiaci 7. a 8. ročníkov)
Žabí princ, alebo Ako preniesť žabu
- enviro-predstavenie v ruskom jazyku a prezentácia výsledkov tohtoročného žabieho TAXI a workshopom s výrobou origami žabiek z odpadového papiera (žiaci 7. ročníka)
O mortalite vtákov v urbánnej zóne
- prednáška so štatistikou úhynu vtákov pri nárazoch do presklených plôch (žiaci 8. ročníka)
ČOV
- prednáška o čistiarňach odpadových vôd (žiaci 7. ročníka)
Oceánske prúdy
- prednáška z geografie (žiaci 6. ročníka)
Jaskyne
prednáška zo speleológie (žiaci 7.ročníka)
Chémia a voda
- interaktívna prednáška z chémie (žiaci 8. ročníka)
Geomorfológia
- prednáška z geomorfológie (žiaci 7. ročníka)
Sadeničky
- prednáška a workshop so sadením rastlín (žiaci z triedy p. Flajžíka zo školskej družiny)
Vodný filter
- terénna hra a prednáška o filtrácii vody (žiaci 6. a 7. ročníka, hosťujúci žiaci z 2. a 4. ZŠ)
Recyklohry (žiaci 5. ročníka)
Súčasťou boli aj oddychové aktivity s maľovaním na chodník a dizajnom veselých kameňov.
Organizátor, žiacko-učiteľský enviro-tím našej školy, ďakuje:
- všetkým zapojeným žiackym tímom a učiteľom,
- partnerom a sponzorom, z toho menovite firme GH studio za poskytnutú odpadovú samolepiacu fóliu na vtáčie samolepky,
- Záhorskému osvetovému stredisku za ochotu a pomoc pri príprave podujatia a zaradení jeho aktivít do prebiehajúcich osláv Dňa Zeme,
- pánu Bachurovi a Mestu Senica za súčinnosť pri príprave podujatia,
- pracovníkom kaviarne v priestoroch DAVu za pomoc pri skladovaní materiálu,
- žiackemu parlamentu za hrdinský výkon pri koordinácii aktivít,
- účastníkom aktivít za ochotu vyskúšať si nové veci a niečo nové sa naučiť.
Mgr. Ondrej Odokienko

